کالاها

دسته بندی ها

رست قهوه چیست؟ مراحل برشته کردن قهوه چگونه است؟

رست قهوه یک فرآیند اساسی در تولید قهوه است که باعث تغییرات شیمیایی و ظاهری در دانه‌های سبز قهوه می‌شود. وقتی دانه‌های سبز قهوه را می‌بینید  بوی خاکی و خنکی آن‌ها را احساس میکنید. دانه‌های قهوه در ابتدا به رنگ سبز دیده می‌شوند و هیچ طعم یا بوی خاصی ندارند. اما با انجام فرآیند رست قهوه، ترکیبات شیمیایی داخل دانه‌ها تغییر می‌کند که باعث ایجاد طعم و بوی خاص قهوه می‌شود.

فرآیند رست قهوه می‌تواند به شیوه‌های مختلفی از جمله رست خشک و رست تر انجام میشود:

در روش خشک، دانه‌های قهوه را به صورت کامل خشکانده و بعد از آن رست می‌شوند، در حالی که روش تر، دانه‌های قهوه را با حفظ رطوبت بیشتری رست می‌کند. هر روش رست قهوه به نوعی از نوشیدنی، مثلاً قهوه فرانسه یا اسپرسو، مناسب استفاده می‌شود. این فرآیند‌ها باعث ایجاد طعم‌ها و اصولاً ویژگی‌های مختلف در قهوه می‌شوند که در نهایت به تجربه مصرف قهوه تأثیر می‌گذارند.در این مطلب از سایت دمی نو به بررسی رست قهوه و روش های برشته کردن آن میپردازیم.

رست قهوه چیست؟

دانه‌های قهوه اولین بار در داخل گیلاس قهوه دیده می‌شوند و در این مرحله، دانه‌ها هنوز سبز و بدون عطر خاصی هستند. وقتی بوی دانه‌های سبز قهوه را استشمام میکنید ، عطر خاک و علف را احساس می‌کنید. اما با انجام فرآیند رست قهوه، این دانه‌ها تبدیل به یک نوشیدنی با طعم و بوی خوشمزه می‌شوند.

فرآیند رست قهوه باعث تغییرات شیمیایی و ظاهری در دانه‌های سبز قهوه می‌شود. دانه‌ها برشته می‌شوند، رنگشان تیره می‌شود و طعم‌هایی مانند شکلات و کاراملی به خود می‌گیرند. همچنین، در دماهای بالاتر، روغن موجود در داخل دانه‌ها بروز پیدا می‌کند. دمایی حدوداً 205 درجه سانتی‌گراد باعث ترک اولیه در دانه‌ها می‌شود و آن‌ها شروع به انبساط می‌کنند. در دمای حدود 225 درجه سانتی‌گراد، ترک دوم در دانه‌ها رخ می‌دهد.

نکته مهم این است که دمای رست قهوه به دقت کنترل شود؛ زیرا دماهای بالاتر از 250 درجه سانتی‌گراد می‌تواند منجر به نازک شدن دانه‌ها و طعم سوختگی در قهوه شود. به همین دلیل، برای داشتن دانه‌های قهوه با کیفیت بالا، اهمیت دارد که دمای رست قهوه در حداکثر 250 درجه سانتی‌گراد کنترل شود و از این نقطه به بالا نرود.

انواع رست قهوه کدامند؟

۱٫ قهوه رست لایت

دانه‌های قهوه اولین بار در داخل گیلاس قهوه دیده می‌شوند و در این مرحله، دانه‌ها هنوز سبز و بدون عطر خاصی هستند. وقتی بوی دانه‌های سبز قهوه را حس می‌کنید، عطر خاک و علف را احساس می‌کنید. اما با انجام فرآیند رست قهوه، این دانه‌ها تبدیل به یک نوشیدنی با طعم و بوی خوشمزه می‌شوند.فرآیند رست قهوه باعث تغییرات شیمیایی و ظاهری در دانه‌های سبز قهوه می‌شود.

دانه‌ها برشته می‌شوند، رنگشان تیره می‌شود و طعم‌هایی مانند شکلات و کاراملی به خود می‌گیرند. همچنین، در دماهای بالاتر، روغن موجود در داخل دانه‌ها بروز پیدا می‌کند. دمایی حدوداً 205 درجه سانتی‌گراد باعث ترک اولیه در دانه‌ها می‌شود و آن‌ها شروع به انبساط می‌کنند. در دمای حدود 225 درجه سانتی‌گراد، ترک دوم در دانه‌ها رخ می‌دهد.

حائز اهمیت است که دمای رست قهوه به دقت کنترل شود؛ زیرا دماهای بالاتر از 250 درجه سانتی‌گراد می‌تواند منجر به نازک شدن دانه‌ها و طعم سوختگی در قهوه شود. به همین دلیل، برای داشتن دانه‌های قهوه با کیفیت بالا، اهمیت دارد که دمای رست قهوه در حداکثر 250 درجه سانتی‌گراد کنترل شود و از این نقطه به بالا نرود.

۲٫ قهوه مدیوم رست

دانه‌های قهوه اولین بار در داخل گیلاس قهوه دیده می‌شوند و در این مرحله، دانه‌ها هنوز سبز و بدون عطر خاصی هستند. وقتی بوی دانه‌های سبز قهوه را حس می‌کنید، عطر خاک و علف را احساس می‌کنید. اما با انجام فرآیند رست قهوه، این دانه‌ها تبدیل به یک نوشیدنی با طعم و بوی خوشمزه می‌شوند.فرآیند رست قهوه باعث تغییرات شیمیایی و ظاهری در دانه‌های سبز قهوه می‌شود.

دانه‌ها برشته می‌شوند، رنگشان تیره می‌شود و طعم‌هایی مانند شکلات و کاراملی به خود می‌گیرند. همچنین، در دماهای بالاتر، روغن موجود در داخل دانه‌ها بروز پیدا می‌کند. دمایی حدوداً 205 درجه سانتی‌گراد باعث ترک اولیه در دانه‌ها می‌شود و آن‌ها شروع به انبساط می‌کنند. در دمای حدود 225 درجه سانتی‌گراد، ترک دوم در دانه‌ها رخ می‌دهد.

حائز اهمیت است که دمای رست قهوه به دقت کنترل شود؛ زیرا دماهای بالاتر از 250 درجه سانتی‌گراد می‌تواند منجر به نازک شدن دانه‌ها و طعم سوختگی در قهوه شود. به همین دلیل، برای داشتن دانه‌های قهوه با کیفیت بالا، اهمیت دارد که دمای رست قهوه در حداکثر 250 درجه سانتی‌گراد کنترل شود و از این نقطه به بالا نرود.

پیشنهاد ویژه: دانه قهوه

۳٫ قهوه مدیوم دارک رست

این متن به نظر می‌رسد که در مورد رست قهوه صحبت می‌شود. هنگامی که دانه‌های قهوه در دماهای بین ۲۲۵ تا ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد روست می‌شوند، دمای داخلی آنها به اندازه‌ای بالا می‌رود که روغن موجود در داخل دانه‌ها به سطح بیرونی آنها نفوذ کرده و دیده می‌شود. این باعث می‌شود قهوه به طعمی غنی‌تر برسد و اسیدیته آن کمتر از نوعی از قهوه‌های دیگر باشد. رست قهوه مدیوم دارک، به عنوان یک سطح رست، بین رست‌های کم و تاریک قرار دارد و از لحاظ طعم، معمولاً غنی‌تر و با طعم کمتری از اسیدیته برخوردار است.

رست قهوه چیست؟ مراحل برشته کردن قهوه

۴٫ قهوه دارک رست

در فرآیند رست قهوه، دمای بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد انتخاب می‌شود. این دما باعث می‌شود که روغن‌های موجود در دانه‌های قهوه به سطح بیرونی آمده و به راحتی قابل رویت باشند. قهوه‌های رست دارک، به خاطر حاوی قندهایی که در حین کاراملی شدن دانه‌های قهوه ایجاد می‌شوند، دارای طعم شیرین‌تری هستند. زمان بیشتری برای رست قهوه به وجود عطر و طعمی غنی‌تر و کامل‌تر کمک می‌کند که به‌طور معمول باعث ایجاد یک روکش کره‌ای نیز می‌شود.

این نوع قهوه‌ها از میان همه انواع رست، کمترین مقدار اسیدیته را دارند.در مقابل، به دلیل طولانی‌تر بودن فرآیند رست، مقدار کافئین در قهوه‌های رست دارک کمتر است. رست قهوه فرانسه به عنوان یکی از تیره‌ترین نوع رست قهوه شناخته می‌شود و دارای یک طعم دودی ویژه است. اگر دانه‌های قهوه بیش از دمای رست فرانسه (بیش از ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد) رست شوند، این ممکن است منجر به سوختن روغن‌ها و قندهای موجود در دانه‌ها شود که به‌طور ناخواسته باعث تغییر در طعم قهوه می‌شود.

نکاتی جهت رست قهوه در خانه

بسیاری از افراد تمایل دارند که نوشیدنی های قهوه با شیر را در خانه تهیه کنند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی روش های تهیه قهوه و شیر را با استفاده از لوازم ساده توضیح دهیم:

۱٫تهویه

برای رست قهوه در منزل، تهویه مناسب در اتاق یا آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است. زمانی که دانه‌های قهوه در دماهای بالا روست می‌شوند، ممکن است مقداری دود ایجاد شود. تهویه مناسب مانند داشتن یک سیستم تهویه یا گرفتن هوا از درون به بیرون، این امکان را فراهم می‌کند که دود به خارج از محیط اتاق یا آشپزخانه منتقل شود. این اقدام موجب می‌شود که فرآیند رست قهوه راحت‌تر و بدون مشکل از نظر دود به پایان برسانید.

۲٫ سطح رست کردن

در فرآیند رست قهوه، دانه‌های قهوه تغییراتی در رنگ و ترک‌های خود نشان می‌دهند که به نظر ظاهری و ویژگی‌های طعم قهوه تاثیر می‌گذارند. ابتدا دانه‌های قهوه سبز هستند و در طول فرآیند رست، رنگ آنها تغییر می‌کند: از سبز به زرد، سپس به قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای طلایی و در نهایت به قهوه‌ای تیره.

تغییرات رنگ همراه با ترک‌هایی روی دانه‌ها صورت می‌گیرد. زمانی که از رنگ قهوه‌ای روشن به قهوه‌ای طلایی می‌رسند، دانه‌ها برای اولین بار ترک می‌خورند که این ممکن است نشان‌دهنده زمان مناسب برای رست لایت باشد. اگر می‌خواهید رست مدیوم ​​داشته باشید، می‌توانید یک دقیقه دیگر صبر کنید.

۳٫ پوسته

هنگامی که دانه‌های قهوه رست می‌شوند، یک محصول جانبی به نام پوسته پدید می‌آید. این پوسته خشکی است که از قسمت خارجی دانه قهوه تشکیل می‌شود و ممکن است کثیف به نظر برسد. برای حذف این پوسته، می‌توانید دانه‌های رست شده را بیرون از ظرف ریخته یا روی سینک قرار داده و آنها را در آبکش یا کاسه‌ای خنک کنید.

در صورتی که می‌خواهید پوسته‌ها را از دانه‌ها جدا کنید، می‌توانید دانه‌ها را کمی بیشتر در آبکش تکان دهید. این کار باعث می‌شود که پوسته‌ها از دانه‌ها جدا شوند. با این وجود، حرکت زیاد ممکن است باعث شود که بیشتر از حد نیاز پوسته‌ها از بین بروند و دانه‌ها آسیب ببینند. بنابراین، بهتر است به مرور و با حوصله پوسته‌ها را از دانه‌های قهوه جدا کنید تا دانه‌ها آسیب نبینند و برای استفاده بهتر آماده شوند.

۴٫ ذخیره سازی

پس از سرد شدن دانه‌های قهوه، بهتر است آن‌ها را در ظرفی که بتوانید به‌طور محکم بسته کنید، نگهداری کنید. این ظرف باید در مکانی با دمای معمولاً خنک و دور از نور خورشید و گرما قرار گیرد. این روش نگهداری می‌تواند باعث بماندن تازگی دانه‌های رست شده تا یک ماه باشد.

با این حال، وقتی دانه‌های قهوه را نگه می‌دارید، مهم است که در هفته‌های اول پس از رست، آن‌ها را مصرف کنید. به دلیل اینکه در هفته‌های ابتدایی پس از رست، قهوه دارای اوج تازگی و طعم ممتازی است. به مرور زمان، تازگی و عطر قهوه کم‌کم کاهش می‌یابد و ممکن است طعم آن تغییر کند. بنابراین، بهتر است زودتر از دانه‌های قهوه بعد از رست برای استفاده خود بردارید تا بتوانید از بهترین طعم آنها بهره‌مند شوید.

بهترین روش برای رست قهوه در خانه

روش اول: تفت در تابه

این روش برای رست قهوه از تابه یا ماهیتابه بسیار ساده به نظر می‌رسد، زیرا بسیاری از افراد از تابه برای طبخ غذا استفاده می‌کنند و فرآیند رست قهوه نیز با استفاده از آن امکان‌پذیر است. با این حال، انجام صحیح این فرآیند ممکن است به ویژه در ابتدا چالش برانگیز باشد.

در این فرآیند، ممکن است چندین بار اول که اقدام به رست قهوه می‌کنید، نتوانید به طور دقیق روشنایی و زمان رست مطلوب را به دست آورید. زمانی که قهوه را در تابه می‌ریزید، تفت دادن دانه‌ها ممکن است بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد و این بستگی به میزان رست که می‌خواهید دانه‌ها داشته باشید دارد.

استفاده از ماهیتابه چدنی باعث می‌شود که گرما به سرعت تولید شود و در هنگام رست قهوه، گرما را به مدت طولانی‌تری نگه می‌دارد. این ویژگی‌های گرمایی می‌تواند به کنترل بهتر دما و روند رست قهوه کمک کند و باعث شود که نتیجه نهایی بهتر و مطلوب‌تر باشد.

مراحل به شرح زیر هستند:

۱٫ تابه را روی حرارت متوسط به بالا گرم کنید

بنا به دستور شما، دمای تابه باید به حداکثر ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد برسد. این دما ممکن است در طول فرآیند تغییر کند، اما باید حداکثر مقدار مجاز ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد را رعایت کند. این امر به دلایل ایمنی و جلوگیری از آسیب به تابه، مواد غذایی یا محتویات داخل تابه مرتبط است.در طول فرآیند پخت و پز یا استفاده از تابه، ممکن است نیاز به تنظیم دما یا تغییرات دمایی باشد.

اما به دلیل محدودیت تعیین شده توسط شما، هیچ‌گاه دما نباید بیشتر از ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد رسیده و این مقدار بالاتر از حد مشخص شده نباشد.برای اطمینان از رعایت دمای مشخص شده، می‌توانید از تجهیزات دقیق دماسنجی استفاده کنید و در طول فرآیند کنترل دما را انجام دهید تا از رسیدن به مقدار بیشتر از ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد جلوگیری شود.

۲٫ دانه‌های سبز قهوه را اضافه کنید

بنا به دستور شما، شما باید نصف فنجان دانه‌های سبز قهوه را در داخل تابه بریزید. اما این مقدار قابل تغییر است و شما می‌توانید مقدار بیشتری از دانه‌های سبز قهوه را به تابه اضافه کنید. اما توصیه شده است که از مقدار کمتری شروع کنید تا بتوانید به راحتی آنها را در تابه حرکت دهید و مخلوط کنید.

این روش انتخاب مقدار کمتری از دانه‌های سبز قهوه اولیه را برای شما فراهم می‌کند تا با راحتی آنها را در تابه حرکت دهید و اگر نیاز به افزودن بیشتری داشتید، می‌توانید بعداً مقدار بیشتری اضافه کنید.با این کار، شما از این قاعده اولیه شروع کرده‌اید و می‌توانید بر اساس تجربه خود و به دست آوردن میل به متناسب کردن مقدار دانه‌های سبز قهوه با سلیقه خود، مقدار آنها را تنظیم کنید.

۳٫ مرتب هم بزنید

شروع کردن به هم زدن دانه‌های سبز قهوه و ادامه دادن این عملیات برای توزیع یکنواخت گرما کمک می‌کند.

۴٫تغییر رنگ را تماشا کنید و به صدای ترک خوردن گوش دهید

در روش رست قهوه، ابتدا به دانه‌های سبز قهوه اجازه دهید که از رنگ سبز به زرد و سپس به رنگ قهوه‌ای روشن تغییر رنگ دهند و اولین ترک (شکستگی) خود را داشته باشند. اگر شما تمایل دارید که قهوه را به حالتی لایت (روشن) رست کنید، باید رست کردن را در این مرحله متوقف کنید.

اگر می‌خواهید قهوه را با رست مدیوم (متوسط) داشته باشید، باید دانه‌ها را پس از تغییر رنگ به قهوه‌ای طلایی، و قبل از ترک خوردن دوم، از روی حرارت بردارید.در نهایت، برای داشتن قهوه با رست دارک (تیره)، باید به دانه‌ها اجازه دهید که بار دوم ترک بخورند و سپس آنها را از روی حرارت بردارید.

۵٫ دانه‌ها را به یک آبکش یا کاسه منتقل کنید

وقتی ظرف دانه‌های قهوه از روی حرارت خارج شد، دانه‌ها را در آبکش فلزی یا کاسه‌ای بریزید. سپس آنها را هم بزنید تا از روی حرارت خنک شوند. این کار بسیار مهم است، زیرا دانه‌های قهوه تا حدود ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرما دارند و برای جلوگیری از ادامه پخت و سوختن، باید آنها را به‌طور حسابی خنک کرد.

استفاده از آبکش فلزی یا کاسه برای خنک کردن دانه‌های قهوه از روش‌های موثر است که اجازه می‌دهد گرما از دانه‌ها به سرعت دفع شود و از احتمال آسیب به دانه‌ها به دلیل حرارت باقی‌مانده جلوگیری کند. حواستان باشد که این دانه‌ها به دلیل دمای بالا، هنوز گرم هستند و باید از مواد آب‌گرم نسبت به مراقبت و استفاده احتیاطی کرد.

۶٫ اجازه دهید دانه‌ها گاز زدایی کنند

پس از رست قهوه، دانه‌ها را به مدت ۸ تا ۲۴ ساعت در ظرفی با درب بسته قرار دهید. این کار به دی‌اکسید کربن اجازه می‌دهد تا از دانه‌ها خارج شود. این گاز گریبانی از قهوه را می‌گیرد و بهترین طعم را برای قهوه شما فراهم می‌کند.گاهی وقت‌ها، شما ممکن است احساس وسوسه کنید که دانه‌های قهوه را فوراً بعد از رست، برای استفاده دم کنید. اما قهوه شما پس از حدود ۲۴ ساعت از زمان رست، بهترین طعم و عطر را خواهد داشت.

این دوره مرتبط با تخمیر و میزان دی‌اکسید کربن موجود در دانه‌های قهوه است که باعث بهبود عطر و طعم قهوه می‌شود. بهتر است صبر کرده و اجازه دهید دانه‌های قهوه برای مدت زمان مشخص شده در ظرف بسته‌بندی شده استراحت کنند تا این عملیات اساسی برای بهبود کیفیت قهوه انجام شود.

۷٫ قهوه را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید

قبل از دم کردن قهوه، دانه‌های قهوه را آسیاب کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا از طعم و عطر بهتری برخوردار شوید، زیرا قهوه تازه‌تر و درست قبل از زمان سرو، آسیاب شده و آماده استفاده خواهد بود.بعد از آسیاب کردن دانه‌های قهوه، باقیمانده را در یک ظرف مات و بدون هوا نگهداری کنید. استفاده از ظروف مات و بدون هوا به شما کمک می‌کند تا از تماس دانه‌های قهوه با هوا و اکسیداسیون آنها جلوگیری کنید.

حفظ قهوه در یک محیط بدون هوا و مات می‌تواند کیفیت و تازگی طعم قهوه را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.در نتیجه، آسیاب کردن دانه‌های قهوه درست قبل از استفاده و نگهداری باقیمانده در ظرفی مات و بدون هوا به شما این امکان را می‌دهد که از طعم و عطر بهتری در قهوه خود لذت ببرید و به مدت طولانی‌تری از تازگی و کیفیت آن لذت ببرید.

روش دوم: استفاده از فر

برای رست کردن قهوه در خانه، می‌توانید از فر نیز استفاده کنید. این روش به شما این امکان را می‌دهد که دانه‌های قهوه را در عرض زمان کوتاهی، به صورت یکنواخت رست کنید. این مراحل تا حد زیادی شبیه روش تابه یا اجاق گاز هستند.برای استفاده از فر، ابتدا فر را روی دمای حدود ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. سپس نصف فنجان دانه‌های قهوه سبز را به طور مساوی روی سینی فر بریزید.مانند روش تابه، نیاز است که دانه‌ها را مرتباً هم بزنید تا یکنواخت رست شوند.

هر یک تا دو دقیقه دانه‌ها را هم بزنید و تغییرات رنگ و صدای ترک‌های اول و دوم را با دقت مشاهده و گوش کنید. زمان مورد نیاز برای رست دانه‌های قهوه ممکن است متفاوت باشد و بسته به دمای فر، حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد.پس از رسیدن به دقیقه‌های آخر رست، دانه‌ها را از فر خارج کرده و مراحل ۵ تا ۷ مربوط به روش تابه‌ای را برای خنک کردن و نگهداری دنبال کنید. این اقدامات شامل استراحت دادن به قهوه، خنک کردن آن و نگهداری در ظروف مناسب بدون هوا می‌باشد.

نحوه گاز زدایی قهوه تازه رست شده در خانه

گاز زدایی در فرآیند رست قهوه اهمیت زیادی دارد و می‌تواند به بهبود طعم و عطر قهوه کمک کند. در واقع، گاز زدایی از دانه‌های قهوه پس از رست شدن، یک فرآیند طبیعی است که ممکن است طی زمان اتفاق بیفتد، اما می‌توان آن را با تغییرات محیطی مثل گرما یا هوا، تسریع کرد.گاز محبوس در دانه‌های قهوه طعم ترش و گسیل را ایجاد می‌کند. این فرآیند، تلخی موجود در قهوه را کاهش می‌دهد.

با این حال، اگر گاز زدایی بیش از حد انجام شود، ممکن است بخشی از طعم قهوه را نیز از بین ببرد.عموماً، بعد از رست قهوه، حداقل چند ساعت و حداکثر تا ۲۴ ساعت گاز زدایی ضروری است. بسیاری از افراد، قهوه را آسیاب کرده و سپس بلافاصله دم می‌کنند که باعث سریع‌تر خروج گاز می‌شود. با این حال، می‌توانید دانه‌های قهوه را در ظرف دربسته در دمای اتاق به مدت چند روز قرار داده و گاز زدایی را به طور کندتر انجام دهید.

این کار ممکن است باعث ایجاد طعمی ملایم‌تر و بهتر در قهوه شود.در صورتی که قهوه‌تان تازه رست شده باشد (یک یا دو روز پیش)، منتظر بمانید و سپس آن را آسیاب کرده و دم کنید. این تغییر کوچک ممکن است تفاوت چشایی قابل توجهی در قهوه شما ایجاد کند.

پیشنهاد دمی نو: پودر قهوه

سوالات رایج درباره انواع رست قهوه

بهترین رست قهوه چیست؟

رست قهوه با رنگ‌های مختلف، طعم‌های متفاوتی را در اختیار ما قرار می‌دهد. قهوه‌های تیره‌تر دارای طعمی غنی و پررنگ‌تر هستند که عموماً با بدنه قوی، طعم تلخ و شیرینی بیشتری همراه است. این انواع قهوه‌ها برای طرفداران طعم‌های قوی و گوارای طعم، انتخاب ایده‌آلی هستند. به علاوه، قهوه‌های رست لایت و طلایی، علاوه بر طعم ملایم و کمتر تلخ، حاوی سطوح بیشتری از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند اثرات مفید برای سلامتی داشته باشند و به عنوان گزینه‌های سالم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند. ترجیح نوع رست قهوه بستگی به سلیقه شخصی و ترجیحات طعمی و همچنین نیازهای سلامتی هر فرد دارد.

رست قهوه چیست؟ مراحل برشته کردن قهوه

سه مرحله اصلی رست قهوه چیست؟

رست قهوه یک فرآیند حیاتی است که به طور کلی در چندین مرحله انجام می‌شود. این فرآیند از زمانی که دانه‌های قهوه از مزارع جمع‌آوری می‌شوند تا زمانی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. با این حال، سه مرحله اصلی رست که بیشتر به آن‌ها توجه می‌شود شامل رست لایت، رست مدیوم و رست دارک هستند. در رست لایت، دانه‌های قهوه کمتر از دمای حداکثری پخته می‌شوند که باعث حفظ اسیدیته و طعم‌های ملایمتر و میوه‌ای‌تر می‌شود.

رست مدیوم در این بین، به دانه‌های قهوه رنگ قهوه‌ای متوسط و با بدنه متوسط منتهی می‌شود. این مرحله معمولا ترکیبی از اسیدیته و عمق طعم ارائه می‌دهد. در رست دارک، دانه‌های قهوه به دمای بیشتری پخته می‌شوند که باعث ظهور رنگ تاریک‌تر و بدنه بیشتری در قهوه می‌شود و طعم‌های شیرین و تلخی بیشتری به همراه دارد. این سه مرحله از رست قهوه، هرکدام خصوصیت‌ها و طعم‌های منحصر به فرد خود را دارند و به سلیقه و ترجیحات هر فرد بستگی دارد که کدام رست را ترجیح می‌دهد.

بهترین دما برای رست قهوه چه قدر است؟

در رست قهوه، دمای مهم و تأثیرگذاری بر روی نتیجه نهایی است. دمای ۱۸۸ تا ۲۸۲ درجه سانتیگراد به طور کلی به عنوان یک دمای معمولی و مناسب برای رست قهوه در نظر گرفته می‌شود. این دماها به طور گسترده در برخی از روش‌های رست قهوه مانند رست در تابه یا دستگاه‌های رست صنعتی استفاده می‌شوند.

دماهای مذکور می‌توانند در مراحل مختلف رست قهوه مورد استفاده قرار بگیرند، اما در هر مرحله از رست، دما ممکن است تغییر کند. برای مثال، در رست لایت که قهوه به رنگی روشن و با طعمی ملایمتر می‌رسد، دمای پایین‌تری معمولاً استفاده می‌شود. اما در رست دارک که قهوه با رنگ تیره‌تر و طعم تلختر در نظر گرفته می‌شود، دمای بالاتری ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.

در هر صورت، دماهای متفاوت و مختلف می‌توانند به دلیل نوع دستگاه رست، نوع قهوه و ترجیحات ذائقه‌ای متفاوت، مناسب باشند. مهمترین امر این است که در هر مرحله از رست، دما به گونه‌ای کنترل شود که به دست‌آوردن طعم و کیفیت دلخواه قهوه کمک کند.

برای رست قهوه چه مدت زمان باید قهوه را تفت داد؟

در فرآیند رست قهوه، زمان مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه دلخواه می‌تواند متغیر باشد و بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله مقدار دانه‌ها، نوع قهوه، نوع دستگاه رست و حتی ترجیحات شخصی. معمولاً زمان رست قهوه در بازه‌های زمانی مختلفی قرار می‌گیرد، اما می‌توان گفت که زمان متداولی برای رست قهوه از حدود ۸ تا ۲۰ دقیقه است. این بازه زمانی به طور کلی است و ممکن است بسته به شرایط خاصی که قهوه‌ساز یا دستگاه رست دارد، متغیر باشد.

همانند زمان پخت و پز، دمای استفاده شده در رست قهوه نیز تأثیر بسزایی بر زمان کل رست دارد. به عنوان مثال، دماهای کمتر ممکن است زمان بیشتری برای رست نیاز داشته باشند در حالی که دماهای بالاتر ممکن است باعث کوتاه شدن زمان رست گردند.در نهایت، مهمترین نکته این است که زمان رست قهوه به صورت تجربی و با آزمایش و خطا تعیین می‌شود. شما می‌توانید با آزمایش مقادیر مختلف دانه‌ها و دماهای مختلف، به طور دقیق‌تر مقدار و زمان مورد نیاز برای رست قهوه خود را تعیین کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی دقیق رست قهوه و مراحل برشته کردن قهوه پرداختیم.سایت دمی نو به عنوان سایت فروشگاهی قهوه، انواع قهوه، قهوه فوری، دانه قهوه، پودر قهوه، کپسول قهوه و لوازم دم آوری قهوه را با قیمت های مناسب به فروش میرساند. جهت اطلاع از قیمت انواع دانه های قهوه کافیست که وارد بخش فروشگاه دمی نو شده و با استعلام قیمت، از قیمت انواع دانه های قهوه با خبر شوید.

امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

Your email address will not be published.

 • آخرین مقالات

  آخرین اخبار منتشر شده

 • مدیران شرکت دمی نو از سال ۱۳۷۳ در بازار تهران در زمینه زعفران و فروش دمنوش های گیاهی آغاز به کار کرده و از سال ۱۳۹۹ کادر خود را توسعه داده و برند دمی نو را پایه گذاری کرده. با بیش از چهار سال سابقه خدمت به مشتریان در زمینه فروش دمنوش و قهوه و لوازم جانبی را دارا میباشد و برند دمی نو را به ثبت رسانده است.

  تهران_پونک _بالاتر از میدان پونک _نبش خیابان هفتم_ساختمان نوروزی_پلاک ۳۱۳_طبقه۲_واحد۵

  کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت دهکده نواوران دمنوش می باشد

  دمی نو

  فروشگاه قهوه، دمنوش و لوازم دم آوری

  بستن

  کالاها

  دسته بندی ها

  • ورود با پیامک
  • ورود با رمز
  user

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • موجودی
  • وزن
  • طول
  • اطلاعات
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه