کالاها

دسته بندی ها

طب آیورودیک؛ و 4 عامل اساسی در عدم تعادل

آیوردا ( آیورودیک ) :

آیورودیک یا آیوردا به معنی علم زندگی و احتمالا از قدیمی ترین روش های درمان است. فلسفه این طب هم ظریف و هم پیچیده است. برای درمان فرد، اولین قدم، تعیین نوع سیستم متابولیکی یا دوشاهای ( dosha ) فرد است.

سه دوشا وجود دارد: واتا، پیتا و کافا. غلبه یکی بر دیگری تعیین کننده ی گروه بندی ها می باشد. دوشاها نمای سلامتی فرد هستند که حاوی فیزیولوژی، تمایلات ذاتی، نقاط قوت و ضعف و حساسیت به بیماری آن فرد است.

پس از تشخیص بیماری، روش های درمان به احتمال زیاد شامل پاکسازی بدن از سموم، تغییرات مناسب در رژیم غذایی، مصرف گیاهان دارویی و مواد معدنی برای بازسازی مجدد بافت های بدن، کنترل استرس با انجام فعالیت هایی مانند مراقبه، تنفس عمیق و صدا درمانی است و هدف متعادل کردن دوشاهای فرد است.

عوامل اساسی که از نظر طب آیورودیک در عدم تعادل فیزیولوژیکی و بروز بیماری دخیل هستند

– ممکن است زمینه ارثی یک بیماری وجود داشته باشد و با بعضی عوامل محیطی تحریک شود و یا در حالی که جنین هنوز در رحم مادر است با بعضی فعالیت‌های مادر برانگیخته شود.

– برخی از افراد معمولاً به طور طبیعی به عادت یا رفتار ویژه ای مانند مصرف بیش از حد الکل، پرخوری یا کار بیش‌اندازه مبتلا هستند.

– بیماری ممکن است نتیجه نقص مادرزادی باشد که در طی تشکیل جنین در رحم مادر ایجاد شده است.

– آلوده کننده‌های محیطی، رژیم غذایی نامناسب یا خوردن غذاهای نامناسب (بر اساس نوع دوشا) می‌تواند باعث بیماری شود.

– هر دوشا ممکن است به تأثیرات فصلی نیز حساس باشد. آسیب‌های جسمی، احساسی، عدم تعادل الکتریکی و مغناطیسی در طول طناب نخاعی، از جمله عواملی است که سلامتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

آشنایی با انواع دوشا در طب آیورودیک

بارزترین ویژگی نوع متابولیکی واتا، تغییر پذیری است. این افراد فعال، پرانرژی، خیال پرداز، احساساتی، مستعد الگوهای خواب نامنظم و مشکلات روده ای، بیماریهای عصبی و نشانگان قبل از قاعدگی می‌باشند، به سرما و خشکی حساسیت دارند و فصل آسیب پذیری آنها پاییز است.

 

انواع پیتا، قابل پیش‌بینی، پرتکاپو، قوی، کارآمد، خوش صحبت، با عادات متعادل، کم تحمل، کم حوصله و مستعد تعریق زیاد بوده، ممکن است هضم ضعیفی داشته باشند و به زخم، التهابات پوستی، هموروئید و سوزش قلب مبتلا شوند. در تابستان به آفتاب و گرما حساس هستند.

 

کافا آرام، پایدار، محافظه کار، با تمایل به تنبلی و به تعویق انداختن کارها است. آنها به مدت طولانی می‌خوابند و در خواب حرکت می‌کنند، خوردن و گوارش (هضم) آنها کند است و مستعد اضافه وزن، حساسیت، تجمع خلط در سینوس‌ها و ریه بوده و حساسیت زیادی به سرمای زمستان دارند.

طبقه بندی غذاها در طب آیورودایی

– مطلب مهم در طب آیورودایی، طبقه بندی غذاها بر اساس ذائقه و دیگر خصوصیات درونی فرد و سپس استفاده از آن اطلاعات برای تنظیم یک رژیم مناسب برای هر دوشا است.

– مدارس طب آیورودایی اغلب داروشناسی و آشپزی را در یک دوره آموزش می‌دهند.

– اعم از این که یک غذا شیرین، ترش، پرنمک، پرادویه، تلخ و یا گس، سنگین یا سبک، جامد یا مایع، خشک یا روغنی باشد و یا توانایی تولید گرما یا سرما را داشته باشد همه این موارد سلامتی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

– عامل تغییر شکل غذا در مرحله‌ای از هضم وجود دارد، برای مثال تبدیل شیرین به تند، همان طور که در مورد عسل اتفاق می‌افتد.

– عسل در زمان مصرف شیرین است، ولی در مرحله‌ای از فرایند در بدن تند (پر ادویه) می‌شود و از نظر سلامت تأثیر غذاهای شیرین را نخواهد داشت.

– اثر دارویی یک وعده غذایی می‌تواند با اضافه یا کم کردن یک چاشنی یا گیاه تغییر کند. روش آیوردایی تغذیه، مشاهده واکنش غذاهای مختلف در هر بیمار می‌باشد.

– طب آیورودایی در درمان بیماری‌های متابولیکی و مرتبط با استرس یا بیماری‌های مزمن، کاهش اثرات زیان بار جراحی و درمان‌های تضعیف کننده مانند شیمی‌درمانی بسیار مؤثر است.

– بسیاری از داروهای گیاهی آیورودایی از نظر بالینی آزمایش شده و به عنوان درمان بسیاری از بیماری‌ها ثبت شده‌اند.

 

امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

Your email address will not be published.


 • آخرین مقالات

  آخرین اخبار منتشر شده

 • مدیران شرکت دمی نو از سال ۱۳۷۳ در بازار تهران در زمینه زعفران و فروش دمنوش های گیاهی آغاز به کار کرده و از سال ۱۳۹۹ کادر خود را توسعه داده و برند دمی نو را پایه گذاری کرده. با بیش از چهار سال سابقه خدمت به مشتریان در زمینه فروش دمنوش و قهوه و لوازم جانبی را دارا میباشد و برند دمی نو را به ثبت رسانده است.

  تهران_پونک _بالاتر از میدان پونک _نبش خیابان هفتم_ساختمان نوروزی_پلاک ۳۱۳_طبقه۲_واحد۵

  کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت دهکده نواوران دمنوش می باشد

  دمی نو

  فروشگاه قهوه، دمنوش و لوازم دم آوری

  بستن

  کالاها

  دسته بندی ها

  • ورود با پیامک
  • ورود با رمز
  user

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • موجودی
  • وزن
  • طول
  • اطلاعات
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه