Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
25 اردیبهشت 1402

بادرنجبویه و 5 خاصیت آن

بادرنجبویه (Dracocephalum) گیاهی‌ علفی و چند ساله است و ارتفاعش بین 50 تا 100سانتی‌متر است. برگ‌ها پهن، تخم‌مرغی‌شکل است. بادرنجبویه بومی مناطق مدیترانه‌ای است و در اروپا و آسیا نیز می‌روید .

از کنار برگ‌هایش، گل‌هایش در کنار برگ‌ها می‌روید که زرد کم رنگ است، سپس سفید و در نهایت بنفش می‌شود.

خواص درمانی بادرنجبویه 

– آرام بخش و ضد افسردگی،
– محرک گوارش است.
– معرق است
– ضد اسپاسم، شل کننده عروق محیطی است
– بهبود دهنده عمل هضم، دافع گازهای روده است

حمایت از سیستم گوارشی

گیاه ملیسا نقش فعالی را در سیستم گوارشی ایفا می کند. این گیاه مشکلات گوارشی مانند گاز معده و نفخ را کاهش می دهد. این گیاه اثر آرامبخشی بر دستگاه گوارش دارد. ویژگی های آرامبخش و شیمیایی این گیاه به بهبود مشکلات دستگاه گوارش کمک می کند.

بادرنجبویه برای تقویت سیستم ایمنی بدن:

دیگر ویژگی عجیب گیاه ملیسا، توانایی آن در تحریک سیستم ایمنی بدن است. این گیاه چنانچه بخش سلامت نمناک گفته است سرشار از عنصر کبالت و روزمارینیک اسید است. علف ملیسا سلامت سیستم ایمنی بدن و دیواره غشای سلول ها را تقویت می کند. همزمان این گیاه دارویی می تواند با عفونت ها مبارزه کرده و مانع از ورود باکتری و ویروس ها به سلول شود.

آنتی اکسیدان قوی:

گیاه دارویی ملیسا سرشار از کافئیک اسید است که واکنش اکسیداسیون را خنثی می کند. همچنین این گیاه حاوی ایوگل است که به عنوان یک ضد التهاب طبیعی که به آرامبخشی شرایط دردناک کمک می کند، عمل می کند. این ترکیبات به حفاظت از سلول ها با ویژگی های قوی ضد باکتریائی و ضد ویروسی کمک می کنند.

بادرنجبویه برای پشتیبانی از سلامت کبد:

گیاه ملیسا از سلامتی کبد به وسیله خارج کردن سموم از آن کمک می کند. زمانی که محصولات درست مصرف نشوند، فرآیند سم زدایی در کبد به موقع انجام نشده و به کبد آسیب می زند. انا گیاه ملیسا مانند یک دارو از اندام ها در برابر آثار زیان بار گیاهان سمی و غیره محافظت می کند.

بادرنجبویه برای تنظیم سطح قند خون:

گیاه ملیسا با پشتیبانی از آنتی اکسیدان ها همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون نیز کمک کند. مقاومت بدن در برابر انسولین یکی از رایج ترین مشکلاتی است افراد مبتلا به دیابت در آمریکا با آن مواجه هستند.
با توجه به تحقیقاتی که تا الان به عمل آمده است، تاثیر مثبت گیاه ملیسا بر روی قند خون مشاهده شده است.

محافظت از سلول های مغزی با بادرنجبویه:

تاثیر مثبت ملیسا بر روی حافظه، آرامش شناخته شده است و گفته می شود که این گیاه از مغز در برابر صدمات فیزیکی محافظت می کند. این گیاه قبل از اینکه رادیکال های آزاد به مغز آسیب بزنند،
آن را خنثی می کنند. روزمارینیک اسید موجود در این گیاه تاثیر مثبتی بر فرآیند درمان سکته مغزی را از خود نشان داده است.

بادرنجبویه برای محافظت از حافظه و عملکردهای شناختی:

گیاه ملیسا به تقویت حافظه و عملکردهای کمک می کند. گیاه ملیسا با از دست رفتن حافظه مبارزه می کند چرا که این گیاه فعالیت استیل کولین را افزایش می دهد.
ملیسا که از مغز در برابر مضرات اکسیداسیون محافظت می کند، به خودی خود یک آنتی اکسیدان محسوب می شود. همزمان این گیاه که دارای روغن های ضروری است، تاثیر خود در کاهش تحریک در بیماران دچار زوال عقل را نشان داده است.

بادرنجبویه برای کمک به تیروئید و خستگی مزمن:

گیاه ملیسا در اروپا برای درمان مشکلات تیروئید استفاده می شود زیرا توانایی تنظیم ترشح هورمون تیروئید را دارد. گیاه ملیسا همچنین به علت داشتن ویژگی های ضد ویروسی برای درمان سندرم خستگی و ضعف های مزمن استفاده می شود.

بادرنجبویه برای پشتیبانی از سلامت پوست:

گیاه ملیسا پشتیبان خوبی برای پوست های جوان و سالم است. این گیاه به شدت در نرم کردن پوست و کاهش چین و چروک به حداقل ممکن موثر است.

گیاه بادرنجبویه برای درمان حملات دردناک و ضربان های تند قلب:

دوره مکملی چهارده روزه از گیاه بادرنجبویه در کاهش ضربان های شدید قلب و اضطراب موثر بود.

بادرنجبویه برای کاهش افسردگی و اضطراب:

گیاه بادرنجبویه آثار ضد اضطراب و ضد افسردگی در موش ها داشته است.با افزایش سطح گابا(یک مولکول دارای انرژی در مغز) گیاه بادرنجبویه سطح اضطراب را کاهش و حس راحتی و آسودگی را افزایش داد.
ترکیب این گیاه با سنبل الطیب به صورت کاملا واضحی سطح اضطراب را در 24 داوطلب تست این ترکیب کاهش داده بود.

بادرنجبویه برای بهبود کیفیت خواب:

گیاه بادرنجبویه تنها یا با ترکیب با سنبل الطیب کیفیت خواب را در افراد دارای علائم یائسگی و بی خوابی، بهبود می دهد. در بخش قبلی سلامت نمناک و در میان نسخه های درمان بی خوابی در سلامت نمناک اشاره شد که این گیاه اختلالات خواب را با افزایش گابا در مغز، کاهش می دهد.
بنابراین راحتی و آسودگی شخص افزایش می یابد. بادرنجبویه بی خوابی را در 85 درصد از افراد دارای اختلالات اضطرابی و خواب؛ بهبود داد.

کاهش درد قولنج نوزادان

قولنج نوزادان یک بیماری شایع می باشد که در چهار ماه اول زندگی رخ می دهد. برای درمان این عارضه می توان از بادرنجبویه کمک گرفت. این گیاه دارای خواص آرام بخش و تسکین دهنده می باشد و برای کاهش درد قولنج نوزادان بسیار موثر می باشد.

کاهش وزن و رژیم لاغری

تحقیقات نشان می دهد که عصاره بادرنجبویه برای جلوگیری از رشد بافت چربی ها موثر است و باعث کاهش وزن در افراد می شود. عصاره این گیاه فعالیت های پروتئین هایی که در تولید چربی دخل هستند را کاهش می دهد.

کاهش ضربان قلب

بادرنجبویه باعث مهار یون سدیم و پتاسیم بدن شده و باعث کاهش ضربان قلب می شود. اگر دچار ضربان قلب نامنظم هستید از بادرنجبویه استفاده کنید.

دفع اشعه ماوراءبنفش

این گیاه می توانید از پوست بدن در مقابل اشعه ماوراءبنفش محافظت کند.

درمان بیماری های کبدی

بیماری های کبدی می تواند از چربی خون بالا و قند بالا ایجاد شود. بادرنجبویه با فعال کردن آنزیم هایی که اسیدهای چرب را تجزیه می کند به درمان بیماری های کبدی کمک می کند. بادرنجبویه برای کاهش فعالیت گلبول های سفید و سیتوکین های التهابی موثر است.

کاهش استرس و ضد افسردگی

بادرنجبویه دارای خواص ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد. این گیاه با توجه به خاصیت هایی که دارد باعث کاهش استرس می شود و خلق و خو را بهبود می بخشد.

کاهش التهابات

بادرنجبویه باعث کاهش ورم ناشی از التهاب می شود. این گیاه باعث کاهش سطح استرس اکسیداتیو در افراد می شود.

درمان دیابت نوع دو

بادرنجبویه باعث کاهش میزان قند خون شده و میزان چربی در موش های مبتلا به دیابت نوع دوم را کاشه می دهد. این گیاه باعث افزایش حساسیت بدن به انسولین می شود.

کاهش درد

عصاره موجود در این گیاه با بستن اکسید آرژنین نیتریک باعث کاهش درد می شود. اگر می خواهید درد را کاهش دهید بادرنجبویه مصرف کنید.

خواب آرام

بادرنجبویه باعث کیفیت خواب بهتر می شود ، این گیاه در درمان بی خوابی های افراد یائسه بسیار موثر است.

خواص ضد میکروبی

روغن گیاهی بادرنجبویه دارای اثرات ضد میکروبی می باشد و باعث از بین بردن قارچ و باکتری ها می شود. رزمارینیک اسید و سیترال موجود در این گیاه با رشد قارچ ها مبارزه می کند.

بهبود پرکاری تیروئید

بادرنجبویه با توجه به خواص بی نظیر خود می تواند از اتصال هورمون تحریک کننده تیروئید جلوگیری کرده و پرکاری تیروئید را درمان کند.

خواص ضد سرطانی

بادرنجبویه باعث می شود تا تومورهای سرطان پستان کوچک شوند. این گیاه روند خود تخریبی سلول های سرطانی را کاهش می دهد. همچنین این گیاه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ موثر است. این گیاه باعث جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در بدن می شود

و باعث متوقف کردن چرخه سلولی بیماری های مختلف می شود. بادرنجبویه باعث می شود تا رشد عروق خونی که تومور سرطانی را تغذیه می کند مانع از رشد زیاد سرطان پروستات می شود.

تقویت حافظه و مغز

بادرنجبویه باعث می شود تا حافظه بهبود پیدا کرده و عملکرد مغز تضمین شود. این گیاه برای درمان بیماری های مختلف نظیر آلزایمر و زوال عقل موثر می باشد و باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها می شود.

بادرنجبویه باعث می شود تا حافظه به گیرنده های نیکوتینی و موسکارینی متصل شده و بهبود پیدا کند.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

عصاره بادرنجبویه به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی خود به تقویت عملکرد سیستم گوارش کمک می‌کند. شواهد نشان می‌دهد که این گیاه همانند نعناع و سنبل ختایی به درمان یبوست کمک می‌کند و مانع بروز زخم معده می‌شود. همچنین این گیاه می‌تواند به تسکین علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ و احساس سنگینی معده کمک کند.

این گیاه محرک دستگاه گوارش است و به هضم غذا نیز بسیار کمک می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاه بادرنجبویه نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی و دیواره غشای سلول‌ها دارد، با عفونت‌ها مقابله کرده و مانع ورود باکتری و ویروس به سلول‌ها می‌شود.

این گیاه سرشار از کافئیک اسید است که واکنش اکسیداسیون را خنثی می‌کند. همچنین گیاه بادرنجبویه به عنوان یک ضد التهاب طبیعی عمل کرده و از بدن افراد در برابر بیماری‌های مزمن محافظت می‌کند.

درمان اضطراب

یکی از شناخته‌شده‌ترین خواص بادرنجبویه اثر آرامبخشی آن است. معمولاً از این گیاه برای درمان اضطراب و بی‌خوابی استفاده می‌شود. بادرنجبویه در بهبود کیفیت خواب،

کاهش علائم بی‌خوابی و دیگر اختلالات خواب به ویژه در دوران یائسگی بسیار مؤثر است. به منظور رفع بی‌خوابی‌های ناشی از استرس و فشارهای عصبی نوشیدن روزانه یک تا دو فنجان دمنوش بادرنجبویه می‌تواند مؤثر باشد.

درمان تبخال

تبخال درمان دائمی ندارد، اما استفاده از بعضی روش‌های درمانی می‌تواند تعداد دفعات تبخال زدن را کمتر کند. به نظر می‌رسد که بادرنجبویه به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند تانن‌ها و پلی‌فنل‌ها می‌تواند دوره بهبود تبخال را کوتاه‌تر و فواصل بین تبخال زدن را طولانی‌تر کند. استفاده از کرم یا روغن اسانس این گیاه به شکل موضعی برای درمان ویروس تبخال بسیار مفید است.

دم کرده: بهتر است با برگ‌های تازه تهیه کنید. حدود یک قاشق مرباخوری از برگ خردشده در یک فنجان آب جوش بریزید بعد از ده دقیقه دم می‌کشد. مصرف روزانه 2 الی 3 فنجان است.

تنتور: بهتر است با برگ تازه تهیه شود و اثر آن از دم‌کرده قوی‌تر است. برای درمان اضطراب و افسردگی نیم قاشق چای خوری از تنتور را در یک لیوان آب سرد مخلوط کنید و در طی روز 3 بار بنوشید.

کمپرس: پارچه خیس شده در دم‌کرده را می‌توان روی نواحی تورم‌های دردناک گذاشت..

پماد: برای زخم، نیش حشرات و به عنوان دافع حشرات مفید است.

روغن: به عنوان روغن ماساژ در افسردگی، تنش عصبی، آسم و برونشیت (برای مالیدن روی سینه مصرف شود). کاربرد دارد

از فرآورده‌های موجود در بازار بادرنجبویه می‌توان به ژل‌ملیسان (ضد‌تبخال)، قطره آنتی‌میگرن، شربت‌والریک اشاره کرد.

بادرنجبویه برای کمک به کم کردن وزن:

عصاره گیاه بادرنجبویه رشد لایه چربی در موش ها را سرکوب کرده و با ممانعت از تغذیه بافت چربی توسط رگ های خونی، آنها را از بین می برند. علاوه بر آن عصاره بادرنجبویه فعالیت پروتئین هایی که شامل تولید چربی بودند را متوقف کرد.

بادرنجبویه برای کمک به درمان دیابت نوع 2:

بادرنجبویه به دیابت نوع 2 با کاهش دادن سطح قند خون در موش ها، نمک کرد. همچنین بادرنجبویه PPARs را که در افزایش حساسیت انسولین نقش دارد فعال کرد.

بادرنجبویه برای نابودی سلول های سرطانی:

گیاه بادرنجبویه سلول های سرطان سینه را مجبور به نابودسازی خود می کند و اندازه ی تومورهای سینه را در موش ها کاهش داد. گیاه بادرنجبویه از رشد تومورهای خون در مقیاس سلولی جلوگیری می کند.
این گیاه همچنین از گسترش تومورهای خون جلوگیری کرده و خود نابود سازی این تومورها را فعال می کند.
این گیاه به درمان سرطان روده کمک می کند. عصاره بادرنجبویه از رشد سلول های سرطانی روده به وسیله توقف چرخه تقسیم سلول جلوگیری می کند و البته این سلول های سرطانی را وادار به خود نابودی می کند.
گیاه بادرنجبویه اندازه تومور پروستات را کاهش می دهد و همچنین از رشد آن جلوگیری نموده و رشد رگ هایی که آن تومور را تغذیه می کنند را مهار میکند.
گیاه بادرنجبویه همچنین فعالیت آنزیم تلومراز که در رونویسی معکوس RNA نقش دارد را کاهش می دهد.

اثرات ضد میکروبی بادرنجبویه:

روغن گیاه بادرنجبویه اثرات ضد میکروبی را علیه مخمرها و نژادهای مضر باکتری ها دارد. روزمارینیک اسید و سیترال موجود در این گیاه رشد مخمرها و باکتری ها را متوقف می کند.

بادرنجبویه برای مبارزه با دل درد ناشی از سرما و هرپس:

گیاه بادرنجبویه به درمان هرپس دهانی و تناسلی ناشی از ویروس هرپس کمک می کند. روزمارینیک اسید در این گیاه از چسبیدن این هرپس ها به سلول ها ممانعت می کند. روغن های فرّار در بادرنجبویه همچنین می توانند امکان تکثیر هرپس را مهار کنند.

فواید روغن بادرنجبویه:

گیاه ملیسا (بادرنجبویه) محرک سیستم تنفسی و گردش خون است و در سرماخوردگی نیز استفاده می شود. روغن این گیاه توانی تسکین و التیام دارد و به این علت مسکن برای سیستم های عصبی به کار می رود.
روغن ملیسا التهاب، اضطراب و تحریک پذیری را آرام می کند. روغن ملیسا اسپاسم های مختلفی از جمله اسپاسم تنفسی، ماهیچه، عصبی و گوارشی را التیام دهد.

ترکیبات شیمیایی بادرنجبویه  

مواد مؤثره بادرنجبویه  اسانس (سیترال، ژرانیول، لینالول، اسید رزمارینیک)، تانن، مواد تلخ است.

بادرنجبویه برای درمان قولنج نوزاد:

قولنج یک تحریک پذیری زیاد، به همراه نق نق کردن یا گریه کردن کودکان است. این گیاه به طور میانگین و البته به صورت قابل توجهی میزان گریه را در 28 روز در بین 200 نوزاد کاهش داد.

احتیاط ها درباره گیاه بادرنجبویه:

گیاه بادرنجبویه نباید حین بارداری یا دوران شیردهی مصرف شود. با توجه به فعالیت ضد تیروئیدی آن، این گیاه نباید توسط افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی مصرف شود.
همچنین این گیاه نباید توسط افرادی که داروهای نسخه ای مانند داروهای اعصاب و روان مصرف میکنند، خورده شود. بادرنجبویه میتواند باعث خواب آلودگی شود و نباید توسط افرادی که با ماشین کار را رانندگی می کنند، مصرف شود.

عوارض جانبی گیاه بادرنجبویه:

گیاه بادرنجبویه زمانی که به اندازه ی غذا استفاده شود سالم به نظر می آید. در بزرگسالان نیز وقتی به اندازه ی دارو و در کوتاه مدت مصرف شود تقریبا ایمن است و در یک تحقیق مصرف آن تا 4 ماه اشکالی ندارد. از ایمن بودن مصرف بادرنجبویه در دراز مدت اطلاعی در دست نیست.
وقتی گیاه بادرنجبویه از طریق دهان مصرف شود می تواند باعث عوارض جانبی از جمله افزایش اشتها، حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، سرگیجه و خس خس سینه شود. زمانی که از بادرنجبویه به صورتی موضعی استفاده شود ممکن است باعث تحریک پذیری و علائم دل درد شود.

مضرات بادرنجبویه:

تداخل در عملکرد تیروئید

کسانی که مشکلات تیروئیدی دارند بهتر است از مصرف این گیاه صرف نظر کنند یا با مشورت پزشک آنرا مصرف کنند چرا که باعث تداخل در عملکرد تیروئید می شود. در بادرنجبویه کافئیک اسید وجود دارد که به صورت مستقیم تحریک هورمون تیروئید را مهار می‌کند.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • تحویل اکسپرس

 • پرداخت در محل

 • ارسال به سراسر کشور

 • ضمانت کالا

 • ارسال فوری در تهران

مدیران شرکت دمی نو از سال ۱۳۷۳ در بازار تهران در زمینه زعفران و فروش دمنوش های گیاهی آغاز به کار کرده و از سال ۱۳۹۹ کادر خود را توسعه داده و برند دمی نو را پایه گذاری کرده. با بیش از چهار سال سابقه خدمت به مشتریان در زمینه فروش دمنوش و قهوه و لوازم جانبی را دارا میباشد و برند دمی نو را به ثبت رسانده است.

تهران_پونک _بالاتر از میدان پونک _نبش خیابان هفتم_ساختمان نوروزی_پلاک ۳۱۳_طبقه۲_واحد۵

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت دهکده نواوران دمنوش می باشد

محصول به سبد خرید اضافه شد

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • وزن
 • طول
 • اطلاعات
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه