کالاها

دسته بندی ها

بابونه و 30 خاصیت آن

بابونه (Chamomile)

گياهي دائمي، ‌کوچك و به ارتفاع تقريبی 30 سانتي‌متر است. بابونه گیاهی معطر است که اغلب در چمن‌زارها و زمین‌های شني مي‌رويد. گل‌هاي آن در يك طبق و بطور منفرد و در انتهاي ساقه رشد می‌کند . در هر طبق گل‌هاي سفيد در اطراف و گل‌هاي زرد در وسط قرار دارند. ساقه آن سبز روشن است ، برگ‌هایش کوچک و متناوب ولی با بريدگي‌هاي باريك و نامنظم و کرک‌دار است .

موارد استفاده از بابونه؟

بابونه را برای التهاب و بیماری‌های پوستی روی پوست و غشای مخاطی قرار میدهند. این گیاه را میتوان برای گلو درد استنشاق کرد و در حمام برای تسکین التهاب مقعد یا اندام تناسلی بکار برد. مصرف خوراکی این گیاه برای بیماری‌های التهابی و اسپاسم معده و روده مفید است. به‌هرحال شواهد بالینی که از هرکدام از این موارد استفاده از بابونه حمایت کند، محدود است.

میزان مصرف توصیه شده‌ی بابونه چقدر است؟

بابونه در شرایط مختلف به عنوان چای و به عنوان کرم‌های موضعی مورد استفاده قرار میگیرد. دوزهای معمول خوراکی 9 تا 15 گرم در روز میباشد. برای غرغره کردن، از 8 گرم گل بابونه در 1000 میلی‌لیتر آب استفاده میشود.

استفاده‌های سنتی از بابونه

بابونه از زمان رم باستان به دلیل خواص دارویی خود ازجمله ضداسپاسم، مسکن در درمان بیماری‌های گوارشی و رماتیسمی شناخته شده است. چای بابونه برای درمان عفونت‌های کرم انگلی و به‌عنوان رنگ مو و نرم کننده استفاده شده است.

بابونه برای شست و شوی زخم‌ها و جراحات پوستی و بهبودی آن استفاده میشود. همچنین گزارش شده است که بابونه دارای خواص ضدالتهاب، ضدباکتری، مرطوب کننده و دئودورانت است. فرمولاسیون‌های مختلف بابونه برای درمان کولیک، سیستیت، تب، نفخ و استفراغ استفاده شده است.

خواص‌ دارویي بابونه

بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و جزو تقويت‌کننده‌های تلخ محسوب می‌شود. جالينوس حكيم از بابونه برای درمان تب و لرزهاي نوبه‌ای استفاده می‌کرده است.
– از مهمترين خاصیت‌های بابونه می‌توان به درمان زخم معده و ورم معده اشاره کرد. افرادی که سال‌ها از این بیماری رنج‌ می‌برند می‌توانند به آسانی به جای قرص‌های گران‌ قیمتی مانند Zantacو Lozac از بابونه استفاده کنند تا هم بهبود پیدا کنند و هم هزینه بالایی نکنند.

براي درمان زخم معده می‌توانید چاي غليظ بابونه درست کنید: 4 قاشق چاي‌خوري بابونه در يك ليوان آبجوش بریزید و هر روز صبح ناشتا اين ليوان چاي را بنوشيد و بعد در رختخوابتان به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و مي‌توانيد صبحانه خود را یک ربع بعد میل کنید . این کار را می‌بایست حداقل به‌ مدت دو هفته انجام دهید تا زخم و ورم معده‌تان کاملا بهبود پیدا کند.

– بابونه قواي جنسي و اعصاب  را تقويت مي‌كند .
– به درمان سردرد و میگرن کمک می‌کند.
– ادرار آور و قاعده آور است .
– تب‌بر و تسكين دهنده درد است .
– نوشیدن چاي بابونه به تسكين دردهاي عضلاني کمک می‌کند.
– بابونه ترشح شير را در مادران شيرده زیاد می‌کند.
– نوشیدن چای بابونه به درمان قطره قطره ادرار کردن کمک می‌کند.
– بابونه تقویت‌کننده مغز است.
– مصرف بابونه به دفع و خرد کردن سنگ مثانه کمک می‌کند.
– ترکیب بابونه و سرکه به بهبود چشم درد کمک می‌کند.
– جويدن بابونه به بهبود زخم‌هاي کمک می‌کند.
– از آنجایی که ریشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است خوردن 5 گرم ريشه بابونه با سرکه رقيق محرك نيروي جنسي است.
– بابونه معده را تقویت می‌کند.
– چای بابونه براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه‌ها کمک می‌کند.
– نوشیدن يك فنجان چاي بابونه ده دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد مفید است.
– به درمان بی اشتهايي کمک می‌کند.
– به رفع ورم معده و روده کمک می‌کند.
– چاي بابونه به درمان کم خوني کمک می‌کند.
-به تسكين دردهاي عادت ماهيانه کمک می‌کند.
– برای درمان بیماری زردی مفید است.
– حمام بابونه به بهبود درد کمک می‌کند . کافی است چند قطره اسانس بابونه را در وان بریزید و 15 دقیقه در آن دراز بكشيد .
– براي تسكين درد می‌توانید چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوط کنید و به نواحی دردناک بدنتان بمالید تا دردتان را تسکین دهد.
– روغن بابونه  به تکسین درد مفاصل، کمر درد کمک می‌کند.
– بابونه ضد آلرژی است.
– مخلوط اسانس بابونه و روغن بادام براي درمان ناراحتی‌هاي پوستي مانند کهیر، اگزما و خارش مفيد است.
– براي رفع گوش درد و سنگيني گوش می‌توانید يك قطره روغن بابونه در گوشتان بچكانيد.
– اسانس بابونه قي‌آور است برای مسموميت‌هاي غذايي تجویز می‌شود.
– اگر موهاي بلوند را با چاي بابونه بشورید موهایتان روشن‌تر و شفاف‌تر می‌شود.
– نوشیدن همه روزه چاي بابونه برای درمان اختلالات مفید است.

طرز استفاده بابونه

– اسانس‌بابونه: حدود 0/8 تا 1 درصد اسانس بابونه وجود دارد که از طریق تقطير با بخار آب بدست می‌آید. رنگش آبي روشن است ولي با گذشت زمان به مرور به رنگ زرد مايل به قهوه اي در مي‌آيد. بو يا سانس بابونه بسيار قوي و سوزاندنی است. اسانس بابونه براي معطر کردن غذاها هم بكار م‍ی رود .
– چاي‌بابونه یا دم‌کرده بابونه : براي تهیه چاي بابونه يك قاشق چاي‌خوري بابونه خشك را در يك فنجان آب‌جوش بریزید و بگذارید بمدت 5 دقيقه دم بكشد.
روغن‌بابونه : براي تهيه روغن بابونه مقداري از گل خشك بابونه را با چهار برابر وزن آن روغن کنجد ترکیب کنید و به اندازه دو برابر گل بابونه به آن آب اضافه کنيد . سپس روی اجاق گذاشته و بگذاريد بجوشد و کل آب تبخير شود و فقط روغن باقي بماند. دقت کنید که روغن نسوزد.

روغن بابونه با روغن زيتون : گل خشك بابونه را با برابر وزنش، روغن زيتون مخلوط کنید و روي حرارت ملایم قرار دهید تا دم بكشد(دقت کنیدکه نجوشد ) و گاه‌گاه آنرا هم بزنيد . سپس آن را به کناری بگذاريد تا مدت 24 ساعت به‌حال خود بماند. بعد آن‌را با فشار از صافی رد کنید و در شیشه‌ای در بسته نگهداری کنید. براي نفخ شكم و قولنج آن‌را روي شكم بماليد.

میزان مصرف توصیه شده‌ی بابونه چقدر است؟

بابونه در شرایط مختلف به‌عنوان چای و به‌عنوان کرم‌های موضعی مورد استفاده قرار میگیرد. دوزهای معمول خوراکی ۹ تا ۱۵ گرم درروز میباشد. برای غرغره کردن، از ۸ گرم گل بابونه در ۱۰۰۰ میلی لیتر آب استفاده میشود.

توجه: کسانیکه به گرده گل و گیاه آلرژی دارند، نباید از بابونه استفاده کنند.

مصرف در زمان بارداری و شیردهی

به‌علت واکنش‌های نامطلوب ضعیف مانند: تاثیر در چرخه‌ی قاعدگی، اثرات سقط جنین، محرک رحمی از مصرف آن در بارداری اجتناب کنید. هیچ اطلاعات بالینی درمورد استفاده از بابونه در دوران شیردهی در دسترس نیست.

خواص درمانی چای بابونه (دم کرده گل بابونه) عبارتند از:

 • * برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است و عفونت‌های ناشی از سرماخوردگی را از بین می‌برد.
 • * برای رفع گرفتگی‌های عضلانی و نیز گرفتگی‌های قاعدگی در زنان مفید است.
 • * درد شکم را تسکین می‌دهد و برای درمان کمردرد مفید است.
 • * به عملکرد بهتر کبد کمک می کند.
 • * برای درمان روماتیسم به کار می رود.
 • * چای بابونه مسکنی فوق العاده برای سردرد، میگرن، دندان درد و دردهای عصبی است.
 • * اختلالات یائسگی را برطرف می کند.

ترکيبات شيميايي بابونه

گل‌هاي بابونه اسانس روغني آنته‌مين (Anthemine ) تانن ، فيتوسترول و ماده تلخی بنام اسيد آنته ميك (Anthemique Acid) دارد.

مضرات بابونه

معمولا نوشیدن چای بابونه برای کسی ضرر ندارد ،و مضرات خاصي براي آن بيان نشده است. ولی بر اساس برخی گزارش‌ها، افرادی به این گیاه آلرژی داشته‌اند. معمولاً کسانی به بابونه آلرژی دارند نسبت به گیاهان خانواده‌ی کاسنی مانند کهنه‌واش و گل داودی نیز حساس‌اند.

علاوه‌براین، محصولات آرایشی حاوی بابونه ممکن است در صورت تماس مستقیم با چشم، آن را تحریک کند و موجب قرمزی و التهاب چشم‌ها شود.

همچنین ممکن است نوشیدن چای بابونه برای کودکان، زنان باردار یا شیرده و افراد مبتلا به بیماری‌های کبد یا کلیه خوب نباشد.

با این حال هیچ گزارشی مبنی بر خطرات جدی چای بابونه برای سلامتی اعلام نشده است.

ریسک های مصرف بابونه چیست؟

استفاده از چای و عصاره‌ی بابونه موجب شوک آنافیلاکتیک، درماتیت تماسی و دیگر واکنش‌های آلرژیک سخت میشود. افرادی که به گل مینا، گل داوودی و دیگر اعضای خانواده گیاهان کاسنیان آلرژی دارند، نباید از بابونه استفاده کنند.

بسیاری از کارشناسان میگویند که بابونه بی خطر است. این موجب خواب آلودگی و در مقادیرمصرف زیاد موجب استفراغ میشود. همچنین همانطور که در بالا گفته شد، موجب واکنش‌های آلرژیک افرادی میشود که به این نوع گیاهان و خانواده‌ی آن‌ها حساسیت دارند، اگرچه این واکنش ها بسیار نادر هستند. کرم‌های پوست حاوی بابونه میتوانند موجب اگزمای آلرژیک و تحریک چشم شوند. تاثیرات طولانی مدت بابونه شناخته شده نیست.

درصورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی، قبل از مصرف بابونه حتما با پزشک مشورت کنید. بابونه حاوی مقدار کمی کومارین است که در مقادیر مصرف بالا و در زمان طولانی، اثر کمی روی رقیق شدگی خون دارد. قبل از عمل جراحی، بابونه را به مدت ۲ هفته مصرف نکنید چون ممکن است با داروهای بیهوشی تداخل داشته باشد.

به‌دلیل نبود شواهد کافی درمورد ایمنی طولانی مدت بابونه، مصرف این گیاه برای زنان باردار و شیرده توصیه نمیشود. قبل از دادن بابونه به کودکان و بچه‌ها، با متخصص اطفال مشورت کنید.

مضرات بابونه برای کبد

چای بابونه برای کبد و قلب شما مفید است ولی اگر بیش از اندازه و در مدت طولانی مورد مصرف قرار گیرد می‌تواند باعث مشکلاتی برای کبد و قلب شود.

همچنین لازم است توجه کنید که اگر با تجویز پزشک آسپرین یا داروهای انعقادی، مانند: وارفارین مصرف می‌کنید، نباید به سمت بابونه بروید.

امتیاز بدهید

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

Your email address will not be published.


 • آخرین مقالات

  آخرین اخبار منتشر شده

 • مدیران شرکت دمی نو از سال ۱۳۷۳ در بازار تهران در زمینه زعفران و فروش دمنوش های گیاهی آغاز به کار کرده و از سال ۱۳۹۹ کادر خود را توسعه داده و برند دمی نو را پایه گذاری کرده. با بیش از چهار سال سابقه خدمت به مشتریان در زمینه فروش دمنوش و قهوه و لوازم جانبی را دارا میباشد و برند دمی نو را به ثبت رسانده است.

  تهران_پونک _بالاتر از میدان پونک _نبش خیابان هفتم_ساختمان نوروزی_پلاک ۳۱۳_طبقه۲_واحد۵

  کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت دهکده نواوران دمنوش می باشد

  دمی نو

  فروشگاه قهوه، دمنوش و لوازم دم آوری

  بستن

  کالاها

  دسته بندی ها

  • ورود با پیامک
  • ورود با رمز
  user

  زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • امتیاز
  • قیمت
  • موجودی
  • موجودی
  • وزن
  • طول
  • اطلاعات
  برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
  مقایسه